Sunday, February 21, 2016

Bude moja svadba TÁ vysnívaná?! - Časť 2.

V dnešnom článku Vám po stanovení dátumu svadby a výbere miesta svadobnej hostiny priblížim ďalšie dôležité momenty a skúsenosti, ktoré Vám pomôžu sa lepšie zorientovať pri výbere ďalších svadobných služieb.

Máme dosť času?

Pomerne často sa na rôznych fórach stretávam s otázkou neviest, či stačí na objednanie fotografa a kameramana pár mesiacov. Rádovo 3-6 mesiacov. 

Moja prax a skúsenosti, ako aj skúsenosti priateľov či známych mi dáva jednoznačnú odpoveď. NIE, nestačí. Ak chcete mať väčšiu istotu, že budete mať na svadbu krásne spomienky na fotkách a videu. Najmä, pokiaľ plánujete svadbu v najsilnejšom svadobnom období. Čiže v rozpätí od konca Veľkej noci (kedy končí pôst a začínajú cirkevné sobáše), až do jesene. Spravidla do konca októbra. Pýtate sa prečo? Rada Vám to ozrejmím. Určite časom včasný výber služieb najmä samy oceníte. 

Predstavte si koľko námahy, času, peňazí a najmä túžob Vás celá svadba bude stáť. Viete si predstaviť, že z tohto pre Vás tak dôležitého dňa nebudete mať tie najkrajšie spomienky, ktoré sa budú posúvať po rodine, z pokolenia na pokolenie? Avšak na to, aby ste také spomienky mohli mať, potrebujete na to človeka povolaného.
Za roky ktoré sa v tomto obore pohybujem som mala možnosť osobne spoznať hneď niekoľko výborných fotografov a kameramanov. A to z rôznych kútov Slovenska. Každý má svojský štýl práce, cit pre detail a moment, cit umelca. Jedno však majú spoločné všetci. Zmysel pre krásu, zodpovednosť a najmä skúsenosti, ktoré sú na nezaplatenie. Mrzí ma, keď čítam alebo počúvam rozhorčenie budúcich neviest nad tým, AKÝ je ten fotograf/kameraman drahý, za pár záberov a pár hodín na svadbe chce toľko peňazí ?! 


foto by ROFO

foto by ROFO
foto by ROFO



foto by Photo Golej&Golejova

foto by PhotoMartini

foto by PhotoMartini

foto by PhotoMartini


Aj my sme pri začiatkoch organizovania svadieb mali zopár neviest, ktorým na svadbe fotil niekto z rodiny, alebo kamaráti... Mám na mysli pozvaných hostí, ktorých fotenie je skôr hobby bez potrebnej techniky a skúseností.
Po svadbe má ešte veľa párov možnosť dorobiť si svadobné fotky, no zopakovať celú svadbu kvôli spackaným fotkám... to už asi nepôjde. Veľa ľudí si totiž neuvedomuje rozdiel medzi fotografom a fotografom. Napíšem Vám svoje postrehy toho, čo profi fotograf má a kde všade sa hodnota zdanlivo pár hodinového fotenia premieta.

1, Samozrejme začína to jeho účasťou na sobáši a pokračuje na hostine. Väčšinou končia fotiť okolo 01-02:00 teda v čase po začepčení.
2, Na to aby fotograf nafotil kvalitné zábery potrebuje aj kvalitný aparát aj s príslušenstvom. Stačí si na nete popozerať, koľko stoja kvalitnejšie foťáky, objektívy, tienidlá a ďalšie potrebné vybavenie fotografa. Áno, aj ja poznám veľa photoshopov. Ale ani tie nie sú všemocné a fotku s malým rozlíšením nevytlačíte veľkú v potrebnej kvalite, aj keď upravenú v najlepšom photoshope. Aby ste ju nedostali rozrastrovanú, teda zrnitú.
3, Na rad prichádza niekoľko hodinové triedenie a spracovanie záberov. Býva ich zhruba od 700ks vyššie. Pri akčnejších svadbách stihne fotograf urobiť aj niečo okolo 1tis záberov. Aby Vám fotograf odovzdal krásne fotky (cca 300ks upravených fotiek), čas ktorý nad tým forograf strávi je minimálne jeden a viac týždňov.

4, Pokiaľ oslovíte s prosbou o fotenie Vašej svadby niekoho zo svadobčanov v snahe ušetriť riskujete aj v tom, že Vám budú absentovať medzi fotkami, pre Vás najdôležitejšie momenty zo svadby. Prečo? Úprimne. Ak sa idem na svadbu zabávať je úplne normálne, že sa nechám strhnúť vírom zábavy a momentov tak, aby som si ich čo najviac užila aj ja. Veď preto som prijala pozvanie na Vašu svadbu. :-)  A teda je prirodzené, že sa budem venovať svadbe a svadobčanom a nebudem striehnuť čo, kde, kedy a ako bude prebiehať. Keby som sa takto mala chovať, mám z Vašej svadby ako hosť zasa figu ja ...
Navyše, väčšina dobrých fotografov má svoje "grify" ako urobiť neopakovateľné zábery bez toho, aby tým obťažoval polovicu svadobčanov. Samozrejme, nie vždy sa to dá. Keď už sa rozdodnete nemať na svadbe kameramana, fotky boli, sú aj budú najdôležitejším odkazom a spomienkou na Váš splnený sen.

Suma sumárum, majú slušnú výbavu ktorá je ich "nutnosťou" na to, aby Vám zabezpečili krásne spomienky v podobe fotiek, alebo videa, strávia nad spracovaním matierálu veľa času. Keď ku tomu pridáme skúsenosti a veľký kus srdca ktorý do svojej práce dávajú je každému hneď jasné, prečo aj keď je u nás veľký počet fotografov a kameramanov, nestačí objednať ich 3 mesiace pred svadbou. S najväčšou pravdepodobnosťou budú mať ten Váš termín svadby už dávno obsadený. Z koláča skoršieho bookingu všetkých služieb "ukrajujú" aj páry, ktoré žiju v zahraničí a svadbu plánujú na Slovensku. Pre nich je naozaj oveľa časovo náročnejšie svadbu pripraviť na diaľku (aj prostredníctvom agentúry), pretože časová vyťaženosť im neumožňuje návštevy Slovenska tak často, ako by bolo vhodné.

V dnešnej modernej dobe je úplné bezproblémové si v časovom predstihu pohľadať niekoľkých fotografov/kameramanov, ktorých práca sa Vám páči. Budete mať aj prehľad, koľko zhruba treba počítať na tieto služby. Pri finálnom rozhodovaní nepoznám nič lepšie, ako osobné referencie, ktoré môžu prevážiť pomyslené misky váh..

To Vám určite doporučujem uplatniť pri výbere všetkých svadobných služieb.

Každej kvalitnej firme na referenciách záleží. Pretože tie nám prinášajú ďalších a ďalších spokojných klientov :-)

Želám Vám krásny večer.

Catherine

Thursday, February 18, 2016

Čo na Slovensku chýba? Feedback!

Od malička som vyrastala s myšlienkou, že ľudia majú byť k sebe uctivý a to čo robia, majú brať vážne a zodpovedne.
Konkrétne mám na mysli prácu, ktorú vykonávajú.

Realita mi však na Slovensku už dlhú dobu ukazuje skôr tú opačnú stránku myslenia a správania sa ľudí.

Keď som sa pred rokmi rozhodla organizovať svadby ani vo sne mi nenapadlo, byť k ľuďom neúctivá a na klienta pozerať ako na chodiacu peňaženku! Nedovolila a nedovolím si svoju prácu podceňovať a klientovi ju odovzdať nekvalitnú. Okrem toho, že to moja povaha nedovoľuje (za čo som vďačná), ani moje svedomie by to veru stráviť nevedelo.

Situácia posledných dní ma opäť donútila zamyslieť sa, prečo si na Slovensku ľudia stále nevážia svoje peniaze, ktoré si musia poctivo doslova vydrať.

Online som objednávala kvety pre veľmi blízku osôbku, ktorá od nás žije veľmi ďaleko. Chceli sme ju s mamou potešiť a keďže online nákup cez internet pre mňa nie je technicky žiaden problém, neváhala som tak urobiť. Išlo o darček, ktorý by transport zo Slovenska neprežil. O kyticu kvetov.

Viem, že všade na svete je veľa podvodníkov, internet je na to priestor priam ideálny, ťažko si vieme veľa krát druhú stranu overiť. Cez to všetko sme si však s mamou povedali, že nebudeme hádzať všetkých do jedného vreca. Dôležitejšia bola pre nás radosť mojej sestry, ktorej bola kytica určená. Verte mi, bola by som najštasnejšia keby dostala kyticu k sviatku robenú mojimi rukami, no tú diaľku by neprežili.

Našli sme stránku, vybrali kyticu, zaplatili a čakali sme, čo sa bude diať. Prišiel deň D a my ako na ihlách sme čakali na správy spoza veľkej diaľky....

Čas doručenia bol mierne presiahnutý, keď mi zrazu cinkla smska o doručení od dodávateľa kvetov. Odľahlo mi, ale stále sme nemali info od sestry, že ich naozaj má. To bol jediný dôkaz o tom, že sme neposlali peniaze niekam, boh vie kam. A potom to prišlo!

Kytica krásna, ale.... vidíte ten rozdiel?! 






Kytica zo stránky predajcu je plná ruží, kytica doručená plná lisianthusu (tu sú tie bielo zelenkavé kvety). Chvíľu som sedela a rozmýšľala, čo urobiť. Po krátkodobej neistote som však jednoznačne sadla za počítač a písala som predajcovi svoj postreh. Slušne, kľudne, bez emócii. Stať sa mohlo čokoľvek... Kytica nezodpovedá kytici v ponuke. Nie, nemyslite si, že som až taký detailista a rýpal a vadilo mi, že nie je napichaná presne podľa obrázka :-) To je naozaj nemožné.
Avšak, nebola som spokojná s pomerom ruží a lisianthusu. Tušíte, ako to dopadlo?!

Nie len, že so mnou okamžite komunikovali, ale dostala som písomné ospravedlnenie a poľutovanie nad vzniknutou situáciou ALE navyše dostane moja sestra od nich ešte jednu malú kytičku !!! Možno sa pýtate, No a?!
Prečo sa dodávateľ netváril, že mu neprišiel odo mňa email? (Nič nereálne) Prečo sa vôbec "zahadzovali" s nejakou Slovenkou?
Pretože Feedback je pre nich dôležitý! Záleží im na kvalite, servise a svojom mene, ktorý klientom ponúkajú. "Nikdy nehovor nikdy". Nevieme KEDY, KDE a AKO :-)

Máme v rodine sviatky dosť po sebe a ja som rovnako tento rok dostala prekrásne srdce plné ruží. Samozrejme, bolo robené na Slovensku :-) Hneď na druhý deň mi ruže začali postupne odchádzať. Konce lupeňov začali černať, čo je spôsobené tým, že boli ruže zmrznuté. Nepátrala som, ani nebudem po cene. Jednak sa to nepatrí a jednak si ju približne viem predstaviť...
Bolo mi to však ľúto a to (aj keď mne to nevadilo) prišli ruže ešte aj inej ako objednanej farby a v inom obale. Nikto o tom vôbec nebol upovedomený..
Na moje naliehanie dať dodávateľovi feedback, prišla iba suchá odpoveď... "mrzí ma to"....

Prečo je takéto chovanie u nás bežné?! Môj názor na to je dosť jednoznačný. Pretože u nás ľudia po sklamaní ešte stále žijú myšlienkou, že aj tak sa nič nezmení....OMYL. Je na nás, aby sa zmenilo. Pokiaľ sa stále viac a viac ľudí bude svojho domáhať, budú aj firmy nútené zvážiť svoj postoj ku klientovi. Buď ho zmenia, alebo majú smolu..

Nedovolím si klientovi ponúknuť a sľúbiť niečo, čo nie som schopná splniť v očakávanej kvalite. Samozrejme, aj mne nie raz problém vyskočil a bolo potrebné ho veľmi rýchlo riešiť. No nebudem čakať že si to nikto nevšimne a nebudem pchať hlavu do piesku ako pštros. Problém je od toho, aby sa riešil. Ani ja nie som Alica v krajine zázrakov a veľa vecí ovplyvniť neviem. Napríklad, že dva dni pred svadbou mi prídu iné, ako objednané kvety, že prevádzka nepripraví sálu na výzdobu včas podľa dohody, že pri prevoze bola zničená svadobná torta....  Také veci sa stávajú :-) Mojou snahou je to vyriešiť k spokojnosti klienta, nech je to akokoľvek pre mňa nepríjemné. Je to moja povinnosť. Na oplátku od klienta neočakávam nič iné, ako slušný prístup.

Aké ponaučenie z toho pre nás Slovákov vidím ja? Je správne a prirodzené domáhať sa toho, čo si v určitej cene objednáte. Dávajte feedback (spätnú väzbu). Negatívny, ale aj pozitívny. Oba sú v našej práci dôležité.
Buďme k sebe vzájomne slušnejší a úctivejší a aj zdanlivo nepríjemné veci sa budú dať riešiť príjemnejšie ;-)

Želám vám krásny víkend.

Vaša Catherine

P.S.: Samozrejme aj u nás je stále veľa kvalitných a zodpovedných firiem! Aj ja si želám, aby ich bolo čím ďalej tým viac.